Projekt  pro Rádio Svobodná Evropa /  Rádio Svoboda -  socha /  Památník svobody -  Oblačný kruh /   Project  for  Radio Free Europe /  Radio Liberty Sculpture /  Freedom monument  -  Circle of  Clouds

 
link   návrh mica. pdf filehttp://www.avu.cz/~mica/digibooks/RFE_HL_int.pdfhttp://www.avu.cz/~mica/digibooks/RFE_HL_int.pdfshapeimage_1_link_0

UPDATE ON RFP REVIEW AND SELECTION OF FREEDOM MONUMENT


The response to our RFP for the Freedom Monument – a sculptural work to be located at the front of our new headquarters in Prague – exceeded our expectations. We received more than 80 proposals, all of which were interesting, unique, and in many cases thought-provoking.


As noted earlier on our website, we extended the initial deadline for selecting the artist, so that an international panel of experts could assist RFE/RL in deciding the final form of the Monument. During this process, the committee approved a change in the overall concept, including the location of the Monument and the removal of the water feature that was prominently featured at the front of the building. Finally, after much deliberation, the committee decided not to go forward with the proposals and to revisit the project at a later date, most likely in 2009.


We at RFE/RL want to thank all of the artists who submitted designs for the Freedom Monument. The decision was not easy, and we are grateful to all of the artists for their patience and for the time and artistic thought spent in producing the proposals we received. Any further information about the project will be announced in this space.

Vážení,


důvody které předkládáte jsou sice zajímavé, ale jděte s nimi někam...Proč?


Jestliže jste zblbli 80 lidí z celého světa, převážně profesionálních výtvarníků, aby pro Vás vytvořili zdarma výtvarné návrhy ve Vámi vyhlášené soutěži, očekával bych profesionální přístup i od Vás. Dost velká organizace s celkem slušným technickým a lidským potenciálem by s tím neměla mít problém.  Ale asi měla... Takovou neprofesionalitu už v zadávacích podmínkách soutěže aby jeden pohledal.. To jste alespoň připustili v tomto dopisu, bylo dost zvláštní dimenzovat zadání tak, že výtvarník musel pracovat s již v podstatě hotovým projektem celého výtvarného řešení, tím narážím na ten divný vodní prvek, ale éto Váše dělo.. Ale za hodně velké hulvátství považuji Vámi zvolený přístup k zúčastněným výtvarníkům...Po nás se chtělo, aby byly všechny návrhy hotové do přesně určené minuty, hodiny a dne v šibeničním termínu (to je ale asi místní zparchantělost - viz současné vyhlášení soutěže na pomník parašutistům a Heidrichiády v Praze - od vyhlášení soutěže do skončení jeden měsíc a odevzdání návrhů včetně modelů v měřítku...to už je vyložená neúcta k práci jiných lidí). Vy pak nejen že nesplníte ani jeden z Vámi vyhlášených termínů a pouze vyvěsíte vágní prohlášení na internetu, jste sprostí na lidi, kteří se dovolí zeptat co se děje.. pak Vám vše bez jediného uzardění trvá skoro celý rok, než se doberete k nějakému výsledku - normální je, že se soutěž a komise připravují předem - zvláště pak, když vyhlásíte mezinárodní soutěž - snad  již předem zkontaktuji odborníky, kteří rozumí tomu co dělají. Tady se to nestalo, komisi ani neznáme...jinak bych celkem chápal, že chvíli trvá, než se dospěje k nějakým závěrům - a že Vám to trvalo..) Co považuji za vyloženou sprostotu je, že Vám tito lidé nestáli ani za osobní dopis (dopis, ne e-mail..) kde byste je informovali o průběhu soutěže a jejích výsledcích....  Otázkou i je jestli na nějaký pomník budete mít vůbec nějaké peníze, když jste neměli ani tolik slušnosti předat alespoň čestné uznání, divil bych se, že by se mezi 80ti pracemi nic zajímavého k ocenění nenašlo. Příště se může taky stát, že se Vám na Váš památník všichni vykašlou. Vaše jednání vzbuzuje pochybnosti nad tím, zda skutečně RFE/RL koresponduje s Vámi proklamovanými hodnotami - ...svoboda,  svoboda  projevu,  otevřenost,  společnost,  jasný  účel působení,  důstojnost, sílu a dobrou vůli....prázdná slova?


V Praze dne 20.května 2008


Míča


On 20.5.2008, at 16:53, IdelbayevaZ@rferl.org wrote:


Vážený pan Vojtěch Míča,Rád  bych Vás informoval o vývoji okolo návrhu pomníku svobody pro RFE/RL, který má stát u nového pražského hlavního sídla RFE/RL. Reakce  na naši oficiální žádost o návrhy byla veliká a předčila naše očekávání. Obdrželi  jsme  více  než 80 návrhů. Úkol, jak byl formulován v původní žádosti,byl  navrhnout monument reprezentující hlavní hodnoty RFE/RL, zahrnující kvality jako   jsou  ? svoboda,  svoboda  projevu,  otevřenost,   společnost,  jasný  účel působení,  důstojnost, sílu a dobrou vůli?. Jsme si vědomi toho, že to byl velmi obtížný  úkol, který byl pro mnohé výzvou a všechny návrhy, které jsme obdrželi, byly zajímavé, jedinečné, a v mnoha případech trochu provokující.


Zatímco  RFE/RL  vybralo  několik  návrhů,  které,  jak  věří,  by se mohly stát pomníkem  svobody?, existoval  tu pocit, že je třeba podnětů a doporučení z řad uměleckých  expertů  a  jiných  specialistů, kteří nejsou součástí RFE/RL. Proto jsme sestavili mezinárodní porotu expertů a tato porota byla  nápomocna RFE/RL v rozhodování o finální podobě pomníku svobody.


Tato  porota  během svých jednání zvažovala několik aspektů. Nejdříve zhodnotila 13  obdržených  návrhů, které byly všechny výjimečné a ocenila jejich originální přístup.  Porota  dále potvrdila změnu v celkovém projektu, jmenovitě odstranění vody (vodotrysků,  tekoucí  vody  po  schodech),  která  byla  navrhována  před budovou.  Po  mnohých  úvahách  se  porota  rozhodla  nepřijmout  ani jeden z 13 vybraných návrhů a odsunout celý projekt na pozdější dobu, nejpravděpodobněji na

rok 2009.


My  všichni  z  RFE/RL chceme poděkovat všem umělcům, kteří se i se svými návrhy zúčastnili  naší soutěže o návrh pomníku svobody. Rozhodnutí nebyla lehká a jsme vděčni  za  jejich  trpělivost,  čas a umělecké myšlenky, které věnovali všem 80

návrhům, které jsme obdrželi.


S vřelými pozdravyNick Kavelakis

Projektový manažer

RFE/RL